Skip to main content

Peter Vágner

Obrovské rozmery projektov okolo Biblie

4 min read

Ako som si tak jeden nedeľný podvečer pozeral novinky v katalógu open-source aplikácií pre Android F-Droid, cez aplikáciu RadioDroid som si v databáze rádio staníc z celého sveta radio-browser.info všimol stanicu bible.is, ktorá vysiela čítané aj dramatizované texty z biblie v množstve jazykov.
Viem, silnejšie veriaci a ostatní, ktorí máte bibliu podrobnejšie naštudovanú určite toto poznáte, no mňa ohromilo takéto hnutie. Otvoril som si teda stránku bible.is a nestačil som sa čudovať. Majú texty a nahrávky biblie v nespočetnom množstve jazykov, perličkou je napr. biblia vo východoslovenskom - karpatskom dialekte rómštiny, kde dramatizovaná biblia bola nahrávaná v čechách a zverejnená v roku 2014. Slovenský preklad biblie z roku 1997, dramatizovaný ešte o niekoľko rokov neskôr je žiaľ len audio, teda nie je tak pri počúvaní tejto slovenskej dramatizovanej biblie možné zároveň to isté aj čítať očami, príp si kontrolovať verše podobne ako by sme listovali skutočnou tlačenou knihou ako je možné robiť s anglickým, českým alebo už spomínaným rómskym prekladom.
Nie je to teda len rádio v tradičnom zmysle slova s mobilnými aplikáciami, satelitným vysielaním, ale je to aj online knižnica textov a nahrávok.
Trošičku ma absencia slovenského prekladu v textovej podobe zamrzela, tak som si povedal, že si aspoň pozriem, čo všetko dokážem o tomto zistiť a odhadnem si len tak pre seba ako veľmi je pravdepodobné, že sa to časom zmení. Pochopil som to tak, že stránku bible.is prevádzkuje spoločenstvo viera počúvaní, ktoré zastrešuje nahrávky už preložených textov biblie v rôznych jazykoch.
Čo vedia robia sami, no bez spolupráce s lokálnymi organizáciami by to nešlo. U nás je takouto organizáciou slovenská biblická spoločnosť. Na stránke biblia.sk ponúkajú 6 rôznych prekladou biblie v textovej podobe a podľa tohoto článku zapadajú tiež do celkového kontextu projektu s nepredstaviteľnými rozmermi. Okrem nahrávok nového zákona z roku 1997 resp. 2001, ktorý môžeme počúvať aj na bible.is niekedy približne v roku 2014 dokončili nahrávanie starého zákona, vydávajú rôzne publikácie napr. bibliu vo zväčšenom písme pre ľudí s poruchami zraku, nedávno zverejnili video nahrávky pre sluchovo postihnutých v slovenskej posunkovej reči na adrese nepocujuci.biblia.sk.
 a tak som sa dopátral až k obsahovému mozgu nad týmto biblickým projektom, ktorý poháňa tzv. digital bible platform. Myslím si, že skôr či neskôr sa tam dostanú aj materiály, ktoré publikuje slovenská biblická spoločnosť.

No povedzte, nemá spolupráca na takto rozsiahlych projektoch súvisiacich s bibliou okrem duchovného rozmeru ešte aj spoločenský, filozofický a technický rozmer? Myslím si, že toto je dobrá myšlienka pre všetkých, ktorí podporujú dobrovoľnícke open-source, charitatívne alebo iné projekty, kde výsledkom je niečo, čo môžu všetci získať bezplatne a nezištne.